Knihy, ktoré sa dotýkajú sveta hazardných hier
kniha Hráč - Dostojevskij Názov :

HRÁČAutor:

Fiodor Michajlovič Dostojevskij


Jazyk: Kniha vyšla česky i slovensky


Základný popis:

Vo svetovej literatúre asi najslávnejší román z prostredia hazardných hráčov.


Ukážky z knihy:

Bolo štvrť na jedenásť; vošiel som do kasína s takou pevnou nádejou a zároveň s takým vzrušením, aké som jakživ nezakúsil. V herniach bolo ešte dosť ľudí, i keď o polovicu menej ako ráno.
O jedenástej zostávajú pri hracích stoloch ozajstní, náruživí hráči, pre ktorých jestvuje v kúpeľoch iba ruleta, ktorí prišli len kvôli nej, ktorí sotva vnímajú, čo sa okolo nich deje, a o nič sa nezaujímajú po celú sezónu, len hrajú od rána do noci a nedbali by hrať aj celú noc až do úsvitu, keby sa to dalo. A vždy sa rozchádzajú namrzení, keď sa o polnoci zatvára ruleta. A keď hlavný krupier pred zavretím rulety okolo dvanástej vyhlási: "Les trois derniers coups, messieurs!" (Tri posledné stávky, páni!) - vtedy sú ochotní staviť niekedy v tých posledných troch kolách všetko, čo majú vo vrecku - a skutočne vtedy najviac prehrávajú. Prešiel som k tomu istému stolu, kde predtým sedela babička. Nebol veľký stisk, takže som veľmi skoro zaujal miesto pri stole, postojačky.

Rovno predo mnou, na zelenom súkne, bolo napísané slovo: "Passe" - to je rad čísel od devätnásť včítane po tridsaťšesť. A prvý rad, od jednotky po osemnásť včítane, volá sa "Manque"; ale čo mne na tom záležalo? Ja som nešpekuloval, ani som nepočul aké číslo vyšlo naposledy, ani som sa na to nespýtal, keď som začínal hrať, ako by spravil každý čo len trochu špekulujúci hráč. Vytiahol som všetkých mojich dvadsať fridrichsdorov a hodil ich na "passe" oproti mne.
- Vingt deux! (Dvadsaťdva!) - zvolal krupier. Vyhral som a znovu som stavil všetko: aj predošlé, aj výhru.
- Trente et un (Tridsaťjeden!) - zakričal krupier. Zasa výhra! Dokopy mám teda osemdesiat fridrichsdorov! Vložil som všetkých osemdesiat na dvanásť prostredných čísel (trojnásobná výhra, ale dve šance proti mne) - koleso sa roztočilo, a vyšlo dvadsaťštyri. Vyložili mi tri šúľky po päťdesiat fridrichsdorov a desať zlatých mincí; spolu s mojimi sa mi nazbieralo dvesto fridrichsdorov.
Bol som ako v horúčke a potisol som celú tú hŕbu peňazí na červenú - a vtom som sa spamätal! A len jediný raz za celý ten večer, za celú hru ma zmrazil strach a ruky aj nohy sa mi roztriasli. S hrôzou som pocítil a vo chvíli si uvedomil, čo by teraz pre mňa znamenalo prehrať! Bol v stávke celý môj život!
- Rouge! (Červená!) - vykríkol krupier, a ja som si vydýchol, horúčkovité zimomriavky mi prebehli celým telom. Vyplatili ma bankovkami; teda spolu mám už štyritisíc florénov a osemdesiat fridrichsdorov! (...)
Naspäť na prehľad kníh súvisiacich s hazardom


HOME
MALÝ KLUB PROFESIONÁLNYCH HAZARDNÝCH HRÁČOV